Yazılım Nedir Çeşitleri Nelerdir?

Yazılım Nedir Çeşitleri Nelerdir?

Yazılım Nedir Çeşitleri Nelerdir

Günümüzde etkili alanlardan biri olan yazılım her geçen gün bilmeyenler tarafından merak konusu oluyor.

 Yazılım Dili Nedir?

 Yazılım dilleri daha çok kullanılan ifadeyle programlama dilleri insanlar ile bilgisayarlar arasında kullanılan hem insanların hem de bilgisayarların anladığı ortak dillerdir. Aslında bilgisayarlar yalnızca ikilik sayı sistemi dediğimiz 0 ve 1 rakamlarından anlarlar ancak bu sayı sisteminin insanlar tarafından öğrenilmesi hem çok zor hem de çok vakit aldığı için programlama dilleri geliştirilmiştir.

 Programlama dilleri; yazılım yani program yazmaya yarar. Program ise bilgisayara ne yapması gerektiğini anlatan ve bu anlatımı adeta yeni doğmuş bir çocuğa öğretir gibi en ince detaylarına kadar anlatan komutlar bütünüdür. İşte programlama dili bu programı yazmak için kullanılan belli standartları olan yazım tekniğidir.

 Örnek olarak Türkçeyle kahve içme programı yazalım. Senaryomuz şu şekilde; masanın üstünde kahve dolu bir bardak var ve biz kahveyi içmek istiyoruz ne yaparız tek tek yazalım.

 - Öncelikle bardağı alacağımız kolumuzu bardağının kulpuna doğru hareket ettiririz.

 - Kulpu tutarız.

 - Bardağı kaldırdıktan sonra ağzımıza doğru getiririz.

 - Son olarak bardağı açılı bir şekilde eğerek kahveyi içeriz.

 İşte aynen bu şekilde bilgisayarlara belli kuralları olan bir programlama (yazılım) dili kullanarak ne yapması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde yazarız.

 Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

 Bilgisayarların kullanılmaya başlanmasından bu yana günümüze kadar 250’den fazla programlama dili geliştirilmiştir. Bunların birçoğu şu an kullanılmasa da en revaçta olanları şöyle sıralayabiliriz; Java, Python, C, C++, C#, Swift, Go, PHP, JavaScript, Shell, Ruby, Perl, R Programlama.

 Hangi Programlama (Yazılım) Dili ile Başlamalıyım?

 Bu soruyu cevaplandırmak için kendinize ne programlamak istediğinizi sormanız lazım. Siz bir masaüstü programı mı yazacaksınız, telefon uygulaması mı yoksa internet sitesi mi? Sorular daha fazla arttırılabilir. Cevabı bulduktan sonra yapacağınız işe, en uygun dili seçmelisiniz. Bunun içinde mesela masaüstü programı yapmayı seçtiniz Google’da “masaüstü programı yazmak için en uygun yazılım dilleri” veya “en çok kullanılan yazılım dilleri” diye araştırıp çıkan sonuçlardan kendinize en uygun yazılım (programlama) dilini seçebilirsiniz.

Yorumlar
Bu konuya henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorumu sen yaz.
YORUM YAZIN...

Bu paketi arkadaşlarınla paylaş


Lütfen Bekleyin...